bartarerooz@gmail.com

ژان کلود النا(Jean Claude Ellena)

ژان کلود النا ، جادوگر رایحه ها ، بزرگترین عطار زمانه ی ما ، عطار منتخب برند  هرمس ، یک عطرساز حرفه ایست که به همراه عطار دیگر ، “دومینیک روپیون ” ، فرسنگ ها بالاتر از خیل دیگر عطر سازان معاصر ، در لیست هنرمندان زمانه ی ما قرار می گیرند .

النا متولد فرانسه است که از سن ۱۷ سالگی به این حرفه مشغول بود ، از “گراس” به “پاریس” ، “نیویورک” و “ژنو” در لابراتوارهای بسیار معتبر بصورت خود آموز به خلق آثار هنری معطر پرداخته است .

او برای خلق آثارش ، پیش از آنکه مواد را در لابراتوار ترکیب نماید ، به نوشتن فرمول ها میپردازد ، فرمول های کوتاه و کم غلظت که مشخصه ی کارش هستند و با استفاده از کمترین تنوع مواد اولیه . النا طراحی عطر را چون سرودن شعر خاطرات می داند و بیش از هر چیز آنرا یک موضوع فکری می شمارد. او یک فیلسوف و یک متفکر است و از معدود عطارانی که قادرند درباره ی دیدگاه ها وعطرهایشان بنویسند .

این وقار و متانت آثار اوست که همه را شیفته ی عطرهایش نموده است . النا این توانایی را دارد که وقار ، آزادگی و سبکبالی را به همه ی عطرهایش انتقال دهد . پدر النا ، خانواده اش و دخترش همه در حرفه ی عطاری بوده اند و خودش تعریف میکند که پدرش قبل از اینکه چیزی را بنوشد ، بخورد یا بخواند ، حتما می بایست آنرا به بینی خود نزدیک می کرد . “” می توان گفت عطر سازی سرنوشت پدرم بود .”” النا جاِ پای عطار دیگری گذاشته است که نقش بزرگی در اثبات جایگاه عطر سازی بعنوان هنر ، به عهده داشته و آن شخص، “ادموند رودنیتسکا” ، خالق بسیاری از شاهکارهای عطری ، می باشد .

ژان کلود النا برای بسیاری از برندهای معتبر طراحی عطر نموده که از آن میان میتوان به بولگاری ، کارتیر و هرمس اشاره کرد.

بیشترین کارهای او متعلق به هرمس است که از سال ۲۰۰۳ به بعد برای این کمپانی صورت گرفته است.
مهمترین آنها عبارتند از:

تق هرمس

جور د هرمس

هرمس مارویلیس الکسیر

هرمس ووییووییچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *