bartarerooz@gmail.com

فرانسوا دماشی(Francois Demachy)

فرانسوا دماشی، استاد عطری که امروزه بر تخت امپراتوری عطر دیور تکیه زده در سال ۱۹۴۹ میلادی در فرانسه به دنیا آمد.
پدر او که داروساز بود کمی بعد از تولد فرانسوا خانواده را به گرس (Grasse) منتقل کرد و او در پایتخت عطرسازی جهان بزرگ شد. فرانسوا دماشی اول قصد دندانپزشک شدن داشت ،‌اما دست سرنوشت چیز دیگه‌ای برای او رقم زده بود.

فرانسوای جوان در سن ۱۶ سالگی برای کار به کارخانه‌ای در گرس رفت که مواد اولیه عطرسازی را تولید می‌کرد. این کارخانه که نامش Mane بود، فرانسوا دماشی را با دنیای عطر آشنا کرد و باعث شد که اون در سال ۱۹۷۲ میلادی وارد مدرسه عطرسازی کارخانه شارابو شود.

پنج سال بعد، استعداد فرانسوا دماشی توسط برند مشهور شنل  شناسایی شد و او به استخدام این برند در امد. فرانسوا در این زمان به عنوان یکی از دستیاران ژاک پولژ عطر ساز انحصاری شنل فعالیت می‌کرد.

فرانسوا دماشی که زمانی دوست داشت دندان‌پزشک شود دیگر به عطرساز برجسته‌ای بدل شده بود. طولی نکشید که او با برندهای برجسته همکاری کرد و به شهرت خود افزود. از جمله این برندها می‌توان به فندی، پوچی، ژیوانشی و حتی بورژوا اشاره کرد.

در سال ۲۰۰۶ میلادی، شرکت LVMH که مالک برند دیور است تصمیم گرفت که فردی را به عنوان عطرساز اختصاسی این برند استخدام کند.

طولی نکشید که به فرانسوا دماشی به صورت رسمی به این سمت منصوب شد و کار خود را آغاز کرد. آفرینش نسخه‌های مختلفی از عطر مشهور میس دیور، عطر کلاسیک او سووژ، عطرهای دیور هوم و آفرینش‌های تازه‌ای مانند عطر سووژ همگی از ساخته‌های او هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *