bartarerooz@gmail.com

رابطه عطرها با حالات و احساسات

بسیار اتفاق می افتد که به صورت ناخودآگاه یک سیب یا لیمو را در دست میگیریم و بو میکنیم علت چیست؟

آخرین مطالعات نشان می‌دهند که ذاتاً میان خلق و خو و عطر غذاها، ارتباطی وجود دارد. تمامی پژوهش‌های قرن حاضر اثر بویایی را بر عواطف، حافظه، استرس، درد و عشق نشان می‌دهند. در این مقاله به تعداد محدودی از عطرها و بوها که با احساسات در ارتباط هستند، اشاره می‌‌کنیم:

رایحه مرکبات

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که عطر یا ادکلن مرکباتی مثل پرتقال، لیموشیرین و لیموترش می‌تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. آنها حس بهار را تداعی می‌کنند و احساس جوانی و انرژی را برمی‌انگیزند. لذت نوشیدن یک لیوان شربت آبلیمو بعد از یک روز سخت‌کاری را در ذهن خود تداعی کنید. اتاق و محیط کارخود را با یک شمع معطر از اسانس لیمو، پرنشاط کنید.

رایحه زنجفیل

بوی زنجفیل موجب افزایش انرژی شده و سیگنال‌‌هایی را که به مغز می‌رساند حالت تهوع را از بین می برد. مطالعات نشان می‌دهند که بوی زنجفیل تازه موجب آرامش افراد شده و افسردگی و اضطراب را درمان می‌کند.

رایحه رزماری

گفته می‌شود که رایحه رزماری انرژی زاست و هوشیاری انسان را افزایش می دهد، ذهن را فعال کرده و خستگی روانی و فراموشی را کاهش می‌دهد. بیشتر مواقع دانشجویان برای افزایش تمرکز خود قبل از شرکت در جلسات امتحان اسانس رزماری را می‌بویند. از این اسانس در تهیه شمع‌ها، لوازم آرایشی و عطرها استفاده می‌شود. بوییدن فقط دو قطره از این اسانس کافی است تا تمام خستگی روزانه شما از بین برود.

رایحه اسطوخودوس

هنگام بوییدن این رایحه، هورمون سروتونین در مغز ترشح می‌شود. این هورمون احساس خوبی را ایجاد کرده و تأثیر آرامبخشی دارد، به همین منظور برای رفع احساس‌ ترس، شک، نگرانی، خشم و عصبانیت بسیار مناسب است. آن را می‌توانید به آب وان حمام اضافه کنید و یا در دفتر کار و یا محل زندگی خود استفاده نمایید.

رایحه وانیل

وانیل نیز مانند اسانس اسطوخودوس با افسردگی و ناراحتی مبارزه می‌کند و به شما احساس شادی و آرامش می‌دهد. بوی وانیل اشتها را برای مصرف مواد غذایی شیرین به مقدار زیادی کاهش می‌دهد، پژوهشگران تصور می‌کنند که این امر ناشی از تأثیر بوی وانیل بر مغز است.

رایحه قهوه

عطر قهوه تازه‌دم ذهن را تحریک کرده و موجب هوشیاری و بیداری مغز می‌شود و تأثیر مثبتی بر مغز دارد. با توجه به مطالعات انجام شده عطر و بوی دانه‌های قهوه فعالیت آنتی‌اکسیدان‌ها را نیز بیشتر کرده و موجب کاهش استرس می‌شود.

۲ Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *